Jak bylinky a koření pomáhá

Jak bylinky a koření pomáhá

 

Jak bylinky a koření pomáhá

Poznámka: Následující text je dle nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 zcenzurován, neboť o potravinách nesmí býti při prodeji uváděny žádná oficiálně Radou neschválená výživová a zdravotní tvrzení či snad dokonce uvádět, že některé koření a bylinky mají léčebné vlastnosti.

Tak, jako každý rok, i letos se mnoho z nás cítí po všem tom svátečním shonu a obšťastňování blízkých unavení. Navíc teprve v polovině zimy, bez sluníčka a s vidinou jara v nedohlednu, nás může potkat nemilé překvapení v podobě ----, ------- nebo ---------. V rozhlase denně uslyšíte děsivé zprávy o ---------- a na internetu si pak můžete hned ověřit příznaky ------------------. A jak proti ------------ bojovat? Pokud nechcete hned běžet k -------------, základem je pět bodů z --------- ------------: klid, teplo, postel, bylinky a koření.

S prvními třemi radami vám bohužel moc nepomůžeme, ale podívali jsme se na ověřené recepty a doporučení z oblasti podpůrných bylinek a koření, které, pokud ------------- udeří, vám sice od postele nepomohou, ale ------ a ------- nepříjemné -------.

Bylinné čaje a koření proti ----------- a ------------------

Mimo zázvor, který je všeobecně známá stálice mezi bojovníky proti různým -----------, existují další méně známí pomocníci:

Máta peprná zlepšuje celkově -------- -----------, ulevuje při ---------------, ------------------ ---------- a zmírňuje --------------- ------------. Příprava i užití je jednoduché: 1 čajovou lžičku máty přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně. Můžeme vřele doporučit také k inhalacím teplého odvaru.

Mateřídouška, tymián a majoránka - královny našich babiček, které uvolňují ---------------- ----------- a mají --------------------- i -------------- účinek. Připravíte je stejně jako mátu. Mimochodem, pokud vám po ------------- --------- trocha toho tymiánu zbyde, určitě jej nevyhazujte a udělejte si něco lehkého z italské kuchyně, pro kterou je tymián základním kamenem.

Majoránkový odvar můžete připravit také samostatně s medem. Lžíci majoránky necháte krátce povařit v 1/2 l vody, dáte 10 min. odstát, scedíte a popíjíte oslazený medem 3x denně.

Heřmánek nebo-li marunka má mimo jiné báječné vlastnosti, nebývale blahodárný vliv na ----------- a zklidnění ------------ --------- -------------- ----------. A to především díky ------------, který obsahuje (jistě znáte různé ----------------- ------------). Vřele doporučujeme ke ---------------- ---------- ------------- - 2 čajové lžičky květu heřmánku přelijte 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte.

Bez černý je nejpoužívanější -------------- v naší kuchyni, kde má široké využití od sirupů a šťáv až po smažení květů. Čaj z květů bezu je od nepaměti používaný jako --- na ---------- ---------- --------- a účinné --------------. Protože vyvolává -----------, dobře pročišťuje ---------------------. Často se též používá při --------------. Mimochodem, v zajímavé knížce 500 nejlepších receptů lidové medicíny z nakladatelství Dionýz Dugas jsme našli údajný lidový biblický význam bezového keře: na dřevě černého bezu byl prý ukřižován Ježíš a také se na této dřevině oběsil Jidáš. Proto je černý bez symbolem smutku a smrti. Lidé vysazovali bez u svých příbytků, protože věřili, že v něm sídlí dobří duchové, kteří odeženou ty zlé. Co je na tom pravdy nevíme, ale že černý bez pomáhá při -------------- je více než jisté.

Skořice je jednoduše výborná! -----------------, snižuje hladinu --------------------, zlepšuje --------, -------------, je báječná do štrůdlu a samozřejmě nesmí chybět ve svařeném víně či různých likérech (Fireball Ciannamon Whisky) a dalších pochutinách. Od nepaměti se užívá jako ---------- -------------- a výborně podporuje ----------.

Tip na přípravu: 3-4 lžičky mleté skořice, trochu pepře (nebo chilli podle odvahy) a lžíce medu, to všechno přiveďte k varu a vypijte ještě horké.

Pozor! Tyto ---------------- účinky má pouze skořice cejlonská (Cinnamonum verum).

Hřebíček má podobné vlastnosti jako skořice. Ale --------------------- a ------------------ doplňuje ještě schopností -------------- při --------------- ----------. Pravidelné umírněné užívání hřebíčku (ve svařeném víně se ale nepočítá) může blahodárně ovlivnit ----------------- --------, -------- a dalších ----------.

Kajenský pepř, což jsou ve skutečnosti rozemleté chilli papričky, obsahují kapsacin, který způsobuje pálení v ústech. Koktejl z prášku kajenského pepře a ovocného džusu může pomoci uvolnit ucpaný ---, zmírnit nepříjemný pocit ------------- -------- (rozproudí prostě ----) - POZOR! Tyto recepty rozhodně nejsou vhodné pro děti.

Anýz je hodně výrazný a proto ho někteří lidé nemají rádi ani do pečiva či perníčků. Obsahuje ale podobnou látku ----------------, která hubí ------------ ------- a tak ji i odpůrci jeho chuti mohu vzít na milost. Anýz mimo jiné pomáhá při ---------------------.

Badyán má v oblíbenosti podobný osud jako anýz, někdo ho prostě nemusí. Pokud jste ------------, badyán doporučujeme užívat pro jeho ---------------- vlastnosti. Jako silný argument jistě působí, že výtažky z badyánu se užívají při výrobě aktivní ---------------- složky ------------ ---------- A pokud jste ----------, preventivně si dejte svařené víno, ve kterém má badyán své neodmyslitelné místo.

Kurkuma je vhodná ke každodennímu užití v kuchyni a nemá prakticky žádné vedlejší účinky (kromě žlutého zabarvení oděvu a rukou, když si nedáte pozor). Pozitivní účinky látky kurkumin, který kurkuma obsahuje, můžete využít v čaji s medem. Čaj s kurkumou a medem se používá proti -------------- a potížím spojených s --------------, jako je např. ----------- --------. Pro zvýšení absorbce kurkuminu vaším -----------------, můžete do čaje přidat ještě špetku pepře a skořice.