Recept na nejslavnější portugalskou omáčku Piri-Piri sice nepochází z Portugalska, ale Portugalci na jejím vzniku mají zásadní vliv. Vydáme-li se totiž po stopách této pálivé ingredience, musíme se vrátit až do 15. století, kdy portugalské výpravy dovezly z Brazílie první semínka chilli papriček do svých afrických kolonií Angola a Mosambik. Odtud se při dalších cestách papričky dostaly až do Indie. A právě kombinace jihoamerické, indické a africké kuchyně stojí za vznikem tohoto fenomenálního pokrmu.
Ovšem na vstup na portugalskou půdu si musel tento recept počkat ještě dalších 500 let, kdy se Portugalci v 60. letech 20. století začali vracet ze svých dřívějších afrických území a tento postup výroby si přivezli s sebou. Dnes slavné kuře Piri-Piri opět překročilo hranice Portugalska a obsadilo kuchyně mnoha restaurací i domácností po celém světě.
Kuře Piri-Piri si můžete dát buď s rýží, jako na severu Portugalska, nebo s hranolky jako je oblíbené na jihu v Algarve.
Recept pro 4 osoby:
- 8 ks kuřecích paliček, kuřecí prsa nebo stehýnka
- 2 polévkové lžíce rostlinného oleje
- citronová nebo limetková šťáva
- 2 polévkové lžíce koření Piri-Piri
Nejprve si smícháním oleje, citronové či limetkové šťávy a směsi koření Piri-piri připravíme marinádu. Protože směs koření Piri-Piri obsahuje vyvážený poměr všech ingrediencí, včetně mořské soli, nemusíme již nic dalšího přidávat. Marinádou důkladně potřeme kuřecí stehýnka, křidýlka nebo na kousky nakrájená kuřecích prsa. Necháme hodinku maso i sebe odpočinout a pak vložíme marinované kuře do vyhřáté trouby nebo na gril. Jako příloha se obvykle podávají hranolky, rýže, opečené brambory nebo třeba jen chléb či zeleninový salát.
Tento recept jsme připravili v rámci rubriky Tipy na nedělní oběd s rozhlasovou stanicí Radio Classic, kde se vysílá každý týden ve středu odpoledne po čtvrt na šest a ve čtvrtek po desáté hodině dopoledne.