Jihoafrická chakalaka

 Jihoafrická chakalaka
 

Když se kteréhokoliv Jihoafričana zeptáte, jestli má rád chakalaku, nenajdete jediného, který by nesouhlasil. Když se ale zeptáte na recept, nenajdete jediného, který by se na její přípravě s někým shodl.

Chuť chakalaky je stejně pestrá jako historie Johannesburgu, odkud má své kořeny. Vznikla v místních dolech a na stavbách, kde se dělníci v poledne shromáždili kolem improvizovaných ohnišť a ve velkých hrncích si vařili omáčku z cibule, mrkve, fazolí, zelí a dalších ingrediencí, které byly zrovna po ruce. Ostatně charakteru pokrmu napovídá i její název, který v jazyce Zulu znamená dát vše dohromady.

Aby zeleninová směs měla říz, přidali ještě pár pořádných lžic koření. Mezi nejoblíbenější patřil česnek, chilli papričky, pepř, zázvor a koriandr. V druhém hrnci bublala ovesná nebo kukuřičná kaše, a protože v bídných pracovních podmínkách si těžko mohli dovolit používat příbory a talíře, z hutné kaše si dělníci uhnětli dlouhé válečky, které si pak namáčeli do horké chakalaky.

Tak, jako mnoho jiných receptů, i chakalaka dávno překročila hranice chudinských čtvrtí a v receptech se objevily přísady, které si původní strávníci rozhodně nemohli dovolit. Dnes tedy narazíme nejen na vegetariánskou variantu chakalaky, ale najdeme ji i ve vybrané společnosti dušeného či grilovaného masa nebo klobás, jako přílohu kebabu i hamburgeru a dokonce se na stole občas objeví i chakalakové muffiny a koláče. Struktura chakalaky může být od polévky po hustý dip v závislosti na množství použité rajčatové omáčky. Je výborná jak teplá, tak i studená a často se konzumuje i několik dní.


Recept na tradiční jihoafrickou chakalaku

Co budeme potřebovat pro čtyři porce

  • 6 velkých rajčat
  • 2 zelené papriky
  • 2 velké cibule
  • 1 plechovka fazolí v rajčatové omáčce
  • 250 g strouhané mrkve
  • 3 lžíce oleje
  • 2 polévkové lžíce směsi koření chakalaka
  • 100 g nasekaného čerstvého koriandru
      

Jak na to

Nejprve rajčata a papriky pokrájíme na plátky, cibuli nasekáme na drobné kousky a mrkev nastrouháme. Ve velké pánvi zahřejeme olej na střední teplotu a lehce 4-5 minut orestujeme cibuli společně se směsí koření chakalaka. Do pekáče nasypeme nakrájená rajčata a papriky, lehce zakápneme olejem a v troubě grilujeme asi 5 minut. Směs grilované zeleniny zamícháme do pánve s cibulí a kořením a dusíme asi 5 minut na mírném ohni. Přidáme fazole, nastrouhanou mrkev, případně dle chuti dosolíme, důkladně promícháme a ještě lehce prohřejeme. Podávat můžeme teplé i studené. Těsně před servírováním posypeme chakalaku nasekaným koriandrem.