Výjimečnost sečuánské kuchyně je tak výrazná, že UNESCO prohlásilo hlavní město provincie Čcheng-tu za město gastronomie a potvrdilo tak unikátní sofistikovanost místní kuchyně, která nemá jinde na světě obdoby. I samotní Číňané prohlašují, že zdejší kuchyně je nejlepší a region přezdívají jako „Nebeská země“ pro své bohatství na přírodní zdroje a širokou paletu místních potravin, kde v nížinách se pěstuje rýže a zelenina a v horách najdete houby, bylinky a koření.
Zdejší kuchyně je symfonie různých příchutí od sladké, přes slanou a hořkou, až po ostře pálivou. Často všechny tyto příchutě najdete zkombinovány v jednom jídle. Výsledkem jsou jídla s neuvěřitelnou hloubkou a složitostí chutí, i když cizincům na první dojem připadá, že všechno jen pekelně pálí. Místní vás však budou přesvědčovat, že v každém jídle najdete jinou kombinaci různých chutí a žádné není stejné.
Sečuánský alchymista chutí je vždy vybaven základními druhy koření, kde na přední pozici jsou chilli papričky, následované sečuánským pepřem, česnekem, zázvorem, badyánem a černým kardamomem. Chilli papričky v sečuánské oblasti nejsou původní a do Číny je z Jižní Ameriky dovezli portugalští obchodníci v 16. století. Na zdejším jídelníčku se chilli velmi rychle uchytilo, protože v místním subtropickém horkém a vlhkém podnebí pomáhají strávníkům regulovat tělesnou teplotu.
Druhé nejpopulárnější místní koření — sečuánský pepř, kterému se také říká květinový, má intenzivní voňavou, citrusovou chuť a při přímé konzumaci v ústech vyvolá zvláštní pocit brnění a znecitlivění rtů a jazyka.
Objevte jeho originální chuť s legendární kachnou po sečuánsku, kterou si snadno můžete připravit třeba k nedělnímu obědu.
Kachna po sečuánsku na pivu
Co budeme potřebovat?
- 1 kachnu
- 1 lahev piva dle vlastních preferencí
- 2 polévkové lžíce sečuánského pepře
- 1 polévková lžíce soli
Jak na to?
Nejprve na mírném ohni opražíme sůl a sečuánský pepř. Opražené koření necháme vychladnout. Mezitím kachnu opláchneme, osušíme, ořízneme konce křídel a z vnitřní části odstraníme přebytečný tuk. Do vnitřní i vnější strany kachny důkladně vetřeme opražené koření. Připravenou kachnu zabalíme do alobalu a dáme přes noc do chladničky.
Druhý den kachnu rozbalíme a vylijeme tekutinu, které se přes noc v kachně usadila. V Číně kachnu dávají ještě na půl dne zavěšenou do průvanu, aby se pořádně vysušila, ale u nás důběž vlající v okně nemá moc velkou tradici, takže necháme na vás, jestli budete takto důslední.
Dáme předehřát troubu na 200°C a zatím si celou kachnu pomalu prolijeme pivem. Kachnu následně pečeme přibližně 1 hodinu při 200°C, potom na další půlhodinu zvýšíme teplotu na 220°C a v závěru posledních 30 minut dopečeme při 230°C. Hotová kachna by měla mít tmavě hnědou, křupavou a svěží kůžičku. Jako přílohu můžeme zvolit nudle, rýži a dušenou zeleninu.