Přírodní repelenty z koření

 Přírodní repelenty z koření
 

Přírodní repelenty z koření

Začíná nejen grilovací sezóna, ale i období komárů, klíšťat a dalšího obtížného hmyzu. To u nás v obchodě poznáme i podle toho, že výrazně stoupne zájem o jinak spíše zimní koření, jako je třeba hřebíček.

Chemické repelenty nevoní našim nosíkům

Výlohy drogerií jsou nyní plné chemických přípravků proti hmyzu s křídly i bez. Ty jsou sice obvykle dobře a rychle účinné, ale neotravují jen komáry, ale mnohdy i nás, protože jejich chemická vůně nemusí být pro každého příjemná. Rovněž účinky na naše zdraví mohou být sporné, jak například otestoval známý pořad A DOST.

Proto přinášíme pár zajímavých a samozřejmě zaručených tipů, které nám prozradili naši zákazníci:

Hřebíček

Hřebíček patří jednoznačně k nejoblíbenějším repelentům. Voňavý repelent domů si vyrobíte snadno z rozkrojeného citronu, do kterého napícháte celý hřebíček. Komáři a další létavý hmyz totiž nemá rád vůni jak hřebíčku, tak i citronu.

Pokud se chystáte do přírody, můžete si vyrobit hřebíčkový repelent na cesty. Do lahvičky s Alpou (200 ml) nasypete asi 20 gramů celého nebo nadrceného hřebíčku a necháte alespoň pár dní louhovat. Hotovým roztokem před výletem lehce potřete pokožku nebo jej můžete nalít do rozprašovače a kůži si postříkat. Při aplikaci však pozor, protože u citlivých osob může čistý líh vyvolat alergickou reakci. Rovněž nedoporučujeme stříkat hřebíčkový roztok na oděv, protože jej zbarví do hněda.

Rozmarýn i tymián

Proti klíšťatům prý zase skvěle funguje rozmarýn. Stačí, když 20 gramů sušeného nebo čerstvého rozmarýnu vhodíte do jednoho litru vroucí vody, odstavíte hrnec z plotny a necháte pod pokličkou několik hodin louhovat. Potom vychladlý odvar scedíte a na závěr přidáte jednu lžíci vinného octa. Podobné účinky jako rozmarýn, má i tymián. Rozmarýnovým nebo tymiánovým repelentem můžete proti klíšťatům chránit nejen sebe, ale i své čtyřnohé přátele.

Fenykl, anýz nebo muškátový oříšek

Snad nejjednodušší recept jsme slyšeli na fenykl a anýz. Stačí, když jej nadrtíte a dáte do bavlněného sáčku do kapsy. Někdo si jej dává do bot nebo si z něj vaří odvar a ten pak pomocí rozprašovače aplikuje na oděv. Stejné účinky proti hmyzu má prý i nastrouhaný muškátový oříšek.

U všech přírodních repelentů platí, že jejich účinnost není tak silná jako u chemických a proto je vhodné jejich aplikaci minimálně po hodině opakovat. Ostatně nejvhodnější čas na aplikaci repelentu vám jasným způsobem naznačí první komár :-).