Valentýnské chutě
Dárkové balení kotvičníku
Dárkové balení kotvičníku
Dárkové balení kávových zrn v hořké čokoládě
Dárkové balení šafránu
Dárkové balení kvetoucích čajů
Dárkové balení čaje
 

Valentýnské chutě

 

Valentýnské chutě

Jestli svátek sv. Valentýna neslavíte jen proto, že je to typický americký svátek, se kterým nemáme nic společného, tak pomalu vyrazte a začněte shánět červená srdíčka a rozverné amorky. Na vzniku tohoto svátku se totiž podílíme celou polovinou. A navíc tou krásnou a něžnou polovinou.

Legenda o sv. Valentýnovi

Pokud začnete pátrat po historii tohoto svátku, narazíte nejčastěji na informaci, že se slaví buď na základě festivalu Lupercalia ve starověkém Římě nebo díky knězi Valentýnovi. Sice není známé, co vlastně vykonal, ale téměř jistě zemřel mučednickou smrtí. A i zde historie nabízí dvě verze, proč byl usmrcen. Podle jedné legendy na vzdory zákazu oddával mladé vojáky a podle jiné díky občasným zázračným uzdravením obracel Římany na křesťanskou víru. Zda-li jsou příběhy pravdivé se již dnes asi nedozvíme, avšak historicky doložené spojení jména sv. Valentýna a lásky najdeme mnohem později až ve 14. století.

Láska k české princezně

Roku 1383 básník a diplomat Geoffreye Chaucer napsal oslavnou báseň Ptačí sněm o lásce mezi ptáky. Toto dílo bylo napsáno jako pocta k zasnoubení anglického krále Richarda II. s princeznou Annou Českou, která byla dcera Karla IV. V básni Chaucer z Valentýna udělal patrona zamilovaných a spojil tak jeho jméno s romantickou láskou. Ke slávě tohoto díla možná přispěl i fakt, že přestože sňatek byl předem domluven, mezi mladými šlechtici vzplanula opravdová láska. U nás se o básníkovi Chaucerovi nikdy neučilo, a tak časem jeho dílo, a s ním i svátek zamilovaných, zapadlo v zapomnění. Znovuobjevení se dočkal až po revoluci a to především z komerčních důvodů, aby vyplnil obchodně hluché místo mezi Vánocemi a Velikonocemi.

Valentýn a svět

Mimochodem, jestli plánujete lásku šířit napříč zeměkoulí, tak např. v Brazílii se svátek zamilovaných slaví až 12. června a v Izraeli přibližně koncem srpna.  A v takovém Japonsku má svátek dvě části: 14. února dávají ženy svým partnerům čokoládu a 14. března jim to muži oplácí bílým sladkým dárkem (nejčastěji bílou čokoládou). V Koreji oslavují lásku stejným způsobem jako v Japonsku, ale navíc 14. dubna ti, kteří žádného partnera nemají, zajdou do restaurace na černé nudle, aby pohřbili své chmury z osamění.

Valentýnské chutě

Když jsme na začátku psali o festivalu Lupercalia, sluší se dodat, že to nebyla ani tak moc oslava romantické lásky, ale spíše rozkoše a sexu. Proto jsme pro vás připravili speciální valentýnské dárkové balení kotvičníku, který vám zajistí radost až do rána. Pokud jste ale přeci jen romantičtěji založeni, máme pro vás i krásné stylové balení šafránu a kvetoucích či ovocných čajů.