Svařák vs. punč - souboj těžké váhy

 

Zima je tady – dny jsou krátké, prsty zmrzlé, a jediný důvod, proč se člověk těší na adventní čas, je ta neodolatelná vůně horkého nápoje plného koření, která se line vánočními trhy. Ale než si postojíte ve frontě a rozhodnete, který horký nápoj se ve vašem kelímku ocitne, pojďme si ujasnit zásadní rozdíl mezi těmito dvěma tradičními zahřívadly: svařákem a punčem.

A že je to těžké rozhodování. Oba nápoje si získaly hromady fanoušků a oba mají své zastánce, kteří se budou hádat až do příštích Vánoc o to, co je lepší. Zatímco svařené víno – svařák, chcete-li – je klasikou, kterou zná i vaše babička, punč si oblíbil především ten, kdo se nebojí do nápoje přimíchat trochu exotiky, rumu a ovoce.

Pokud vás zajímá, odkud se tyto nápoje vzaly a proč je najdete na každém vánočním trhu od Berlína po Brno, koukněte na článek o historii svařeného vína. A kdyby vám náhodou chyběla ta omamná vůně po celý den (nebo v kanceláři, kde by to s horkým svařákem moc nešlo), vřele doporučujeme naše vánoční františky s vůní svařeného vína nebo františky s vůní vánočního punče. Takže když budete pracovat, můžete si vůně užívat, aniž by vám do kalendáře přibyl nějaký ten „zábavný“ alkoholický incident.

Svařák: Horké víno s kořením, klasika, co nikdy neomrzí

Takže svařák – jednoduchý, voňavý, upřímný. Na rozdíl od punče si na nic nehraje. Jeho základem je kvalitní červené víno (tady prosím nešetřit, není to podlévačka) a hrst klasického koření: skořice, hřebíček, badyán a citrusová kůra. Přihodíte kousek cukru nebo medu, jemně zahřejete – žádné bublání a vaření, nejsme na výletě s chemickou laboratoří! Svařák je prostě parťák, který vás zahřeje, když to venku začne být až moc syrové.

Svařák voní jako evropské vánoční trhy, staré kamenné uličky a hory plné sněhu, a právě díky tomu nikdy neomrzí. Každý trh má svůj „tajný“ recept na svařák, ale základ zůstává stejný a půvab spočívá v jednoduchosti. Klasické koření na svařené víno zaručí, že váš svařák bude mít tu pravou hřejivou chuť, jako když si ho dáte na trzích v Praze nebo u babičky doma.

Ale pozor – v Rakousku se „glühwein“ připravuje trochu jinak, takže pokud si chcete dopřát autentický zážitek jako ve Vídni, budete potřebovat něco navíc. Rakušané totiž do svého svařáku často přidávají pár kapek mandlového nebo ovocného likéru, který mu dodává jemný, sladký podtón a trošku té alpské elegance. Takže zkuste trochu mandlového likéru nebo špetku vanilkového cukru – a hned si budete připadat, jako byste stáli na zasněženém vídeňském náměstí s vánočními světly všude kolem.

Punč: Čaj, rum a spousta ovoce – nápoj, který má říz

Tak teď k punči. Jestli je svařák uhlazený a tradiční, pak punč je jeho divočejší bratříček, který si občas vyrazí s ovocem, rumem a špetkou exotiky. Na rozdíl od svařáku totiž punč nezačíná s vínem, ale s čajem jako základem. Ano, slyšíte správně – čaj! V tradičním punči nechybí černý čaj, do kterého se přidává šťáva z pomeranče, citronu, pořádná dávka rumu nebo brandy a samozřejmě nějaké to koření jako skořice a hřebíček.

Punč je trochu zákeřný – na první pohled sladký, voní po ovoci a koření, ale díky rumu vás pěkně zahřeje a dokáže dodat „energii“ na celý večer. Zatímco svařák je ten nápoj, který si vezmete na romantickou zimní procházku, punč je spíš na večírek, kde se chce člověk ohřát a trochu rozveselit.

Jestli chcete punč ochutnat v plné síle, doporučujeme zkusit naše Tyrolské punčové koření – to obsahuje nejen klasické ingredience jako skořici a hřebíček, ale i zázvor, který dodá vašemu punči ten správný říz a kouzlo zimních hor.

Kdy si dát svařák a kdy punč?

A teď k zásadní otázce zimní sezóny: Kdy sáhnout po svařáku a kdy po punči? Možná to vypadá jako maličkost, ale výběr správného nápoje na správnou příležitost může zcela změnit zimní večer.

Svařák je jasná volba na vánoční trhy, kde se chcete jen příjemně zahřát a nasávat atmosféru mezi stánky a světýlky. Je to klasika, která nezklame, takový „spolehlivý parťák do zimy,“ co vás doprovodí klidnou procházkou zasněženým městem nebo romantickým setkáním pod vánočním stromem. Pokud máte chuť na něco tradičního, voňavého a zaručeně evropského, sáhněte po svařáku.

Punč je naopak volbou pro večírky, oslavy nebo dlouhé zimní večery s přáteli. Tenhle nápoj se rozhodně nebojí být trochu výrazný – díky ovocným šťávám a dávce rumu má v sobě šťavnatou energii, která rozproudí krev a udělá z vás mistra společenské zábavy. S punčem prostě nezůstáváte v koutě – je to nápoj pro ty, co se chtějí zahřát a rozesmát zároveň.

Takže až se budete rozhodovat mezi svařákem a punčem, zeptejte se sami sebe: Chcete klidnou zimní pohodu, nebo živou společenskou jízdu?

Kdy si dát svařák a kdy punč?

A teď k věčné otázce, kterou si zaručeně pokládá každý, kdo se chystá na zimní večírek nebo vánoční trhy: Svařák, nebo punč? Možná si myslíte, že tu platí nějaká přísná pravidla, kdy a kde který z těchto nápojů pít, ale upřímně… hlavně jde o to, na co máte zrovna chuť. Vždyť zimní sezóna je tu od toho, aby nám zpříjemnila chladné večery, a ne aby nás stresovala výběrem horkých nápojů, ne?

Svařák je skvělý pro ty, co chtějí klasiku – něco na zahřátí, co voní po koření a naladí vás do vánoční pohody. Punč, na druhou stranu, bývá volbou pro ty, kteří mají rádi, když se to pořádně rozjede, a alkoholový mix s ovocem je pro ně tou správnou kombinací.

Abychom ale byli upřímní: kdykoli si k tomu nalijete něco teplého a sladkého s trochou rumu nebo vína, jste na správné cestě. Takže se netrapte detaily a vyberte si, co vám chutná. Ať už to bude svařák nebo punč, hlavně ať máte kolem sebe správnou partu lidí, se kterými si tenhle zimní zážitek opravdu užijete – protože na tom nakonec záleží nejvíc!

Jak si připravit oba nápoje doma

Tak jste se rozhodli: letos si dopřejete domácí svařák nebo punč přímo u vás v obýváku. Výborně! Není totiž nic lepšího než vůně horkého vína nebo čaje s rumem, která se line po celém bytě. Navíc si můžete sami pohlídat kvalitu vína, sílu rumu i čerstvost koření. Tady je návod, jak na to, abyste zvládli oba nápoje jako profíci.


Recept na klasický svařák

Klasický svařák je jednoduchý, ale je potřeba dodržet pár základních pravidel, aby z něj nebyl spíš „vařák“ nebo ještě hůř – vinný guláš. Tady máte recept, který vám zaručí správně jemnou chuť:

Budete potřebovat:

  • 1 láhev červeného vína (ideálně něco suchého nebo polosuchého, protože se stejně dosladí)
  • 3 celé hřebíčky
  • 1 celou skořici
  • 1 hvězdičku badyánu
  • Pár plátků pomeranče nebo citronu
  • Cukr nebo med podle chuti (stačí lžíce nebo dvě)

Postup:

  1. Všechno koření a plátky citrusů dejte do hrnce a zalijte vínem.
  2. Pomalu zahřívejte na mírném plameni – a tady pozor! Nikdy nedovolte vínu vařit. Ztratil by sílu a chuť, a to bychom přece nechtěli.
  3. Jakmile je víno horké, ale nevaří se, přidejte cukr nebo med podle chuti a promíchejte.
  4. Po pár minutách, až se chutě krásně propojí, můžete nalévat do hrnků a užívat si ten zimní zázrak.

Tip: Pokud máte chuť vyzkoušet něco originálnějšího, zkuste náš Královský nebo Orientální svařák. Přidají vašemu nápoji šmrnc, jako byste ho ochutnávali přímo na vánočním trhu v Paříži nebo Istanbulu.


Recept na vánoční punč

Punč má trochu divočejší povahu – tenhle nápoj se totiž nebojí experimentovat s ovocem, rumem a někdy i několika druhy koření. Skvělá zpráva? Punč můžete připravit prakticky z čehokoli, co najdete ve spíži. Tady je ale klasický recept, který nikdy nezklame:

Budete potřebovat:

  • 500 ml černého čaje (silný a voňavý, jako základ všeho)
  • 500 ml červeného vína nebo ovocného džusu (třeba pomerančového nebo jablečného)
  • 100 ml rumu (nebo více, podle toho, jak moc chcete, aby vás punč „zahřál“)
  • Pár plátků pomeranče nebo citronu
  • Hřebíček, skořici a badyán – základní trio koření pro punč
  • Cukr nebo med podle chuti

Postup:

  1. Uvařte si silný černý čaj a nalijte ho do hrnce.
  2. Přidejte víno nebo džus, plátky citrusů a všechno koření.
  3. Pomalu zahřívejte, ale opět nenechte vařit – to je zlaté pravidlo pro všechny horké nápoje.
  4. Jakmile se směs krásně prohřeje, přidejte rum a cukr nebo med podle chuti. Pak už stačí nalít do hrnečků a máte to!

Tip: Pokud chcete opravdu autentický zážitek jako v Tyrolsku, zkuste přidat naše Tyrolské punčové koření. Dodá vašemu nápoji tu správnou alpskou atmosféru – budete si připadat, jako byste právě sjížděli svah a na čekala na vás teplá alpská chalupa.


Takže už máte všechno potřebné! Ať už si zvolíte jemný svařák, nebo odvážnější punč, teď už víte, jak na to. Teď stačí zapálit svíčky, nalít si svůj oblíbený nápoj do hrnku a těšit se z tepla a vůně, kterou jste si doma vytvořili.

Nealkoholický svařák

Kdo říká, že svařák musí být jen z vína? Nealkoholický svařák může být stejně lahodný a hřejivý – stačí nahradit víno kvalitním hroznovým nebo jablečným džusem, který si skvěle rozumí s kořením.

Budete potřebovat:

  • 1 litr hroznového nebo jablečného džusu (dle vaší chuti)
  • 3 celá hřebíčky
  • 1 celou skořici
  • 1 hvězdičku badyánu
  • Pár plátků pomeranče nebo citronu
  • Trošku cukru nebo medu (pokud máte raději sladší variantu)

Postup:

  1. Nalijte džus do hrnce a přidejte všechno koření a citrusy.
  2. Pomalu zahřívejte (žádné vaření!), aby se chutě propojily a koření nápoj krásně provonělo.
  3. Po pár minutách ochutnejte a podle chuti přidejte cukr nebo med, pokud je to potřeba.

Tip: Pokud máte doma různé varianty koření na svařák, klidně je vyzkoušejte i pro nealko verzi. Třeba naše Orientální koření na svařák dodá nápoji trochu exotický šmrnc, který si oblíbí i děti.


Nealkoholický punč

Nealkoholický punč je plný ovoce a chutí a je to ideální zimní nápoj pro každého. Navíc ho můžete připravit s čajem nebo ovocným džusem – jak vám zrovna přijde vhod. Děti milují punč s extra ovocem a výraznou chutí, a vy se nemusíte starat o procenta alkoholu.

Budete potřebovat:

  • 500 ml silného černého čaje nebo ovocného čaje (pokud děláte pro děti, volte třeba malinový nebo šípkový)
  • 500 ml pomerančového nebo jablečného džusu
  • Pár plátků pomeranče, citronu nebo třeba jablka
  • Hřebíček, skořici a badyán – základní trio koření pro punč
  • Trochu cukru nebo medu (dle chuti)

Postup:

  1. Uvařte čaj a nalijte ho do hrnce.
  2. Přidejte ovocný džus, koření a plátky ovoce.
  3. Pomalu zahřívejte, aby se všechny chutě propojily, ale opět nedovolte, aby nápoj začal vařit.
  4. Přidejte cukr nebo med podle chuti, zamíchejte a podávejte v hrnečcích.

Tip: Pokud máte doma Tyrolské punčové koření, zkuste ho použít i pro nealko variantu – dodá nápoji extra vrstvu chutí a vůní. A nezapomeňte na extra ovoce, děti se do něj rády zakousnou, až dopijí punč!


Ať už se rozhodnete pro nealkoholický svařák nebo punč, nemusíte se bát, že by vám něco chybělo – horké koření, sladká chuť a ovocné tóny zaručí, že si tyto nápoje užijete naplno. A navíc budete moci bezpečně řídit, zatímco si ostatní budou zahřívat nosy u plných hrnečků.

Svařák jako dárek: Hřejivý zážitek v dárkovém balení

Máte už dost klasických dárků a přemýšlíte, jak letos potěšit něčím originálním? Koření na svařené víno nebo punč je tím pravým hitem! Je to dárek, který doslova zahřeje – ať už ho dáte přátelům, rodině, nebo kolegům. Navíc je ideální pro každého, kdo si v zimě rád užívá chvíle pohody s horkým nápojem v ruce. A věřte, že nic nenaladí vánoční atmosféru tak jako vůně skořice, hřebíčku a badyánu, která se line domem.

Náš e-shop nabízí dárkové balení koření na svařené víno i koření na punč – krásně připravené balíčky, které stačí jen vložit pod stromeček nebo přidat k vánočnímu přání. Každý balíček obsahuje pečlivě vybrané koření ve skvělém složení, které potěší jak milovníky tradičního svařáku, tak fanoušky voňavého punče. Navíc máme balení připravené tak, že nejen skvěle chutná, ale i skvěle vypadá – takže žádné starosti s balením, stačí jen předat!

Tip: Pokud chcete být opravdu originální, doplňte dárkový balíček lahví kvalitního vína, malým rumem pro punč nebo třeba osobním vzkazem, který dárku dodá ten správný osobní nádech.