Tip #31: Použijte tekutý kouř a uzené koření pro kouřové aroma

Tipy a triky jak na koření Tip #31: Použijte tekutý kouř a uzené koření pro kouřové aroma
 

Ne vždy je po ruce gril nebo udírna. Ale chuť dřeva, ohně a kouře si můžete užít i bez roztápění uhlí. Stačí jen sáhnout po tom správném koření. Tekutý kouř a uzená koření dokážou i z obyčejné večeře vykouzlit zážitek z grilování. A to klidně i v kuchyni v elektrické troubě.

Přidejte pár kapek tekutého kouře do marinády, omáčky nebo polévky a hned máte dojem, že se jídlo připravovalo venku nad ohněm. Pokud máte chuť experimentovat s výraznou kouřovou chutí ještě víc, v naší nabídce najdete celou řadu voňavých pomocníků.

Jak na kouřové aroma v kuchyni?

  • Tekutý kouř – ideální do BBQ marinád, na pečené brambory, do omáček i polévek. Stačí pár kapek.
  • Uzená paprika – sladká i pálivá verze dodají hloubku polévkám, luštěninám, pečené zelenině i masu.
  • Chipotle – jemně kouřové chilli, které krásně dochutí fazole, tacos, chili con carne nebo dresinky.
  • Uzená mořská sůl – dochutí jídlo rychle a výrazně. Výborná třeba na grilovanou zeleninu, hranolky nebo míchaná vajíčka.
  • Uzený česnek a cibule – skvělé do domácích směsí, karbanátků nebo pomazánek.
  • BBQ koření s kouřovým aroma – ať už hledáte něco jemného na kuře, nebo výraznější kombinaci na žebra, vybírat je rozhodně z čeho.

Domácí uzené grilování

Kouřová chuť bez masa: Vegetariánské a veganské tipy

I když se kouřová chuť často spojuje s masem, v rostlinné kuchyni umí udělat hotové divy. Právě tam, kde chybí klasické grilování nebo uzení, dokážou tekutý kouř i kouřové koření jako uzená paprika, chipotle, uzený česnek nebo cibule skvěle nahradit ten příjemně „masitý“ tón a dodat jídlu sytost a hloubku.

Co všechno s nimi můžete v kuchyni vykouzlit?

  • Uzený tempeh nebo tofu – Nakrájejte tempeh nebo tofu na plátky, naložte do směsi ze sójové omáčky, česneku, špetky cukru, uzené papriky a pár kapek tekutého kouře. Nechte odležet a pak opečte na pánvi nebo dejte do trouby. Výsledek krásně voní a chuťově připomíná pečenou uzeninu.
  • Veganská čočková polévka s kouřovým aroma – Čočku vařte s mrkví, cibulí, rajčaty a trochou uzeného česneku nebo cibule. Na závěr přidejte uzenou papriku nebo chipotle a případně kapku tekutého kouře. Získáte výraznou chuť jako z kotlíku nad ohněm – bez špeku.
  • Hummus s kouřovým twistem – Do klasického hummusu přidejte uzený česnek nebo špetku chipotle. Můžete přidat i kapku kouře, ale není nutná. I samotné koření umí vytvořit jemnou, ale bohatou chuť. Uzený hummus je skvělý třeba k pečené zelenině nebo pita chlebu.
  • Uzená majonéza nebo veganský dip – Smíchejte rostlinnou majonézu s citronovou šťávou, česnekem, bylinkami a uzenou solí nebo trochou uzené papriky. Kdo chce výraznější chuť, může přidat i kousek rozmixovaného uzeného česneku. Hodí se do burgerů, sendvičů nebo k batátům.
  • Zelenina na gril nebo do trouby – Marinujte papriku, lilek nebo kukuřici v oleji s uzenou paprikou, uzeným česnekem, solí a rozmarýnem. Pokud máte rádi intenzivnější chuť, přidejte i trošku tekutého kouře. I v troubě získá zelenina grilovaný nádech.

Jak se tekutý kouř používá a dávkuje

Tekutý kouř je koncentrovaný a silný pomocník, se kterým to není třeba přehánět. Stačí opravdu jen pár kapek, ideálně zhruba 1 čajová lžička na 1 kilogram jídla. Přidává se hlavně do marinád, omáček, pomazánek, dipů, nebo třeba i do másla na potření zeleniny. Skvěle funguje v kombinaci s česnekem, hořčicí, medem, sójovou omáčkou nebo rajčaty – tam jeho kouřová chuť krásně vynikne. V každém případě, pokud s tekutým kouřem teprve začínáte, začněte raději pozvolna, třeba jen pár kapkami do domácí omáčky nebo na brambory.

Praktické je, že kouřové aroma funguje i v běžných domácích podmínkách při vaření na pánvi nebo pečení v troubě. Nemusíte mít gril na dřevěné uhlí ani udírnu, a přesto si můžete dopřát výraznou chuť jako od táboráku. Jen pozor, do některých jídel se tekutý kouř moc nehodí (např. majonézové saláty), protože může být až příliš dominantní.

Domácí uzené klobásky

Jak se vyrábí tekutý kouř?

Ač název může znít trochu uměle, tekutý kouř vzniká úplně přirozeným způsobem. Vyrábí se z pravého dřeva – nejčastěji ořechového nebo dubového – které se zahřívá za omezeného přístupu vzduchu, čímž vzniká kouř. Ten se následně kondenzuje, ochladí a filtruje, aby v něm zůstala jen voňavá chuť dřeva a zmizely nežádoucí látky jako dehet nebo saze.

Díky tomu je výsledný produkt bezpečnější a čistší než klasické uzení, ale přitom dodá pokrmům to, co na uzených jídlech tolik milujeme – hluboké, hřejivé, dřevité tóny. Tekutý kouř je tak ideálním řešením všude tam, kde se nechce nebo nemůže použít opravdové uzení.

Tekutý kouř není konzervační látka

Je dobré vědět, že tekutý kouř slouží jen k dochucení, nikoliv ke konzervaci. Na rozdíl od klasického uzení, které prodlužuje trvanlivost masa či klobás díky vysoušení a působení kouřových složek, tekutý kouř žádné konzervační účinky nemá. Dodá pokrmům chuť, vůni a atmosféru ohně, ale nezajistí delší trvanlivost – s tím je potřeba počítat hlavně u domácích receptů na uzené klobásy nebo šunky.