Pařížské pikantní karbanátky

 
 Pařížské pikantní karbanátky

Snad v každé národní kuchyni narazíte na nějakou variantu karbanátků, tedy kuliček nebo placiček připravených z mletého masa.

V sousedním Německu a Rakousku, kde jim říkají Frikadelle, je připravují prakticky stejně jako u nás, tedy mleté hovězí či vepřové maso s vajíčkem a strouhankou. V Dánsku se tradiční mleté kuličky připravují z telecího masa nebo ryb. Turecká kuchyně je známá svými obalovanými karbanátky z jehněčího masa, a pokud se posuneme ještě mnohem dál na východ, narazíme např. v Indonésii na bramborový karbanátek perkedel, do kterého se též někdy přidává hovězí maso.

A samozřejmě nesmíme zapomenout na nejslavnější karbanátek, tedy hamburger. Ten je sice symbolem Ameriky, ale jak název napovídá, poprvé se objevil v německém přístavním městě Hamburg, kam ruští námořníci připluli s receptem na syrový tatarský biftek, který si ale němečtí obyvatelé pro jistotu osmažili.

Když už jsme se z karbanátkové cesty kolem světa vrátili zpět do Evropy, máme pro vás jeden tip. Zkuste do svých domácích karbanátků přidat směs koření Pařížský pepř, díky kterému získají originální pikantní chuť.


Recept pro 4 osoby:

  • ¾ kg mletého masa (hovězí, vepřové, kuřecí nebo krůtí dle vlastních preferencí)
  • 1 střední cibule
  • 4 stroužky česneku
  • 3 vejce
  • 2 hrsti strouhanky
  • 2 polévkové lžíce sójové omáčky
  • 2 polévkové lžíce koření Pařížský pepř
  • 2 lžičky soli

Do mísy nasypeme strouhanku, nadrobno nakrájenou cibulku, podrtíme stroužky česneku, rozklepneme vajíčko, přidáme Pařížský pepř a sůl. Pak přilijeme trochu vody a dvě polévkové lžíce sójové omáčky.

Po promíchání ingrediencí přidáme mleté maso a vše důkladně prohněteme, aby se strouhanková směs dokonale spojila s masem. Půl hodinky si odpočineme a počkáme, až se chutě vzájemně propojí a můžeme se vrhnout na výrobu karbanátků. Aby se nám při vytváření bochánků masová směs nelepila na ruce, namáčíme si je do vody.

Když máme karbanátky připravené, dáme do hlubší pánve rozehřát olej nebo sádlo a mezitím rozšleháme do mističky dvě vajíčka se špetkou soli nebo kapkou sójové omáčky. Před vkládáním karbanátků na pánev vždy bochánek protáhneme vajíčkem, aby při smažení vytvořilo tenkou krustičku. Takto připravené karbanátky jsou šťavnaté a chutnější, než když je obalujeme ve strouhance. Smažíme je 15 minut po obou stranách.

Tento recept jsme připravili v rámci rubriky Tipy na nedělní oběd s rozhlasovou stanicí Radio Classic, kde se vysílá každý týden ve středu odpoledne po čtvrt na šest a ve čtvrtek po desáté hodině dopoledne.