Svatomartinská vína 2014

Svatomartinská vína 2014

 

Svatomartinská vína 2014

Svatý Martin již klepe kopytem svého koně na vrata a tak se můžeme těšit na první ochutnávky letošní sklizně. V naší nabídce budeme mít Svatomartinská vína odrůdy Müller Thurgau, Svatovavřinecké rosé a Modrý Portugal z vinařství Plešingr. Dle tradice bude možné vína zakoupit od úterý 11. listopadu od 11 hodin a 11 minut.

Co jsou svatomartinská vína?

Svatomartinskými víny jsou nazývány první vína ročníku, tedy tzv. mladé víno, které zrálo pouhých pár týdnů. Jedná se o vína svěží a ovocitá.

Aby mohlo být víno označeno jako Svatomartinské, musí být vyrobeno z hroznů odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský (bílá vína) nebo Modrý Portugal a Svatovavřinecké (růžová a červená vína) na území České republiky a projít hodnocením nezávislé komise. Komise naslepo posuzuje standardním stobodovým systémem vlastnosti vína, jakými jsou vzhled (čirost a barva), vůně (intenzita, čistota, harmonie), chuť (intenzita, čistota, harmonie, perzistence) a celkový dojem z vína.

Jaká budou letošní vína?

Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, o letošních Svatomartinských vínech řekl: „Velmi mne v letošním roce překvapila kvalita a charakter bílých a růžových Svatomartinských vín. Celkově v letošním roce můžeme očekávat spíše svěží a lehčí vína s nižším obsahem alkoholu. Vůně a chuť bude u mnohých vín s výrazně ovocitým aroma, připomínajícím u bílých vín tóny ananasu, broskve, limetky, kiwi a banánu, u růžových vín tóny třešní, višní a zralých jahod doplněné o smetanovo-jogurtové tóny a u červených vín tóny přezrálých višní, planých švestek a červeného rybízu.“