Smetanové šampáňo

Smetanové šampáňo

 

Smetanové šampáňo

Měli jste úspěšný rok? Tak to se musíte odměnit něčím výjimečným. A pokud holdujete bublinkám, na vašem svátečním stole či silvestrovské oslavě si v takovém případě své místo jistě zaslouží pravý sekt z Champagne či méně proslavený bráška Crémant ze sousedství. Šumivé víno Champagne, alespoň podle názvu, jistě každý zná a tak se zaměříme na Crémanty.

Smetanové šampáňo

Názvem Crémant se označují sekty, které jsou vyrobeny stejnou metodou jako pravé šampaňské (tzv. „tradiční metoda“), avšak hrozny nepocházejí z oblasti Champagne, ale z Alsaska, Burgundska, Bordeaux, Loiry, Limoux, Die a Jury. Není bez zajímavosti, že název Crémant se původně používal právě v Champagni pro označení šumivých vín s jemnějšími bublinkami, které vytváří na víně krémovou až smetanovou vrstvu (crémant ve francouzštině znamená smetanový). Po vleklých sporech o značku Champange se nakonec regiony okolo této oblasti domluvili, že nebudou používat označení „vyrobeno metodou champagne“ a na oplátku vinaři z Champagne se vzdají pojmu Crémant.

Tak kdo z koho?

Samozřejmě, že v bratrovražedném souboji šumivých vín téměř vždy zvítězí pravé šampaňské, ale Crémant, díky stejným výrobním postupům a blízké geografické příslušnosti, mu těsně dýchá na záda. To se však nedá říct o ceně, která je u Crémantu více než příznivá a umožní si vychutnat pravý francouzský sekt, aniž by u toho naše peněženka krvácela.

K oslavám letošního konce roku jsme pro vás připravili následující šumivá vína:

Crémant d’Alsace, Brut
Vinařství Francis Beck
100 % Riesling
Cena: 460,- Kč

Crémant de Bourgogne, Brut Prestige
Vinařství Veuve Ambal,
50 % Chardonnay, 50 % Pinot Noir
Cena: 495,- Kč

Champagne, Brut, Premier Cru
Šampaňský dům Autreau de Champillon
20 % Chardonnay, 40 % Pinot Noir, 40 % Pinot Meunier
Cena: 870,- Kč