Burčák 2015

 
 Burčák 2015

Rok se s rokem sešel a opět je tu vinaři a především milovníky vína netrpělivě očekávané období burčáku. Letos pro Vás máme burčák z vinařství Petra Marady z Mikulčic. Burčák je vyroben z hroznů odrůdy Müller Thurgau, které uzrály v obci Josefov u Hodonína. Cena za litr burčáku je 74,- Kč. Víno stáčíme do PET lahví o objemu 1, 1,5 a 2 litry, případně do donesných lahví.

O tom, co to burčák je a jaká je jeho historie, jsme psali vloni. Letos si tedy povíme něco o odrůdě Müller Thurgau, ze které se burčák připravuje nejčastěji a o vinařství pana Marady.

Müller Thurgau

Tuto odrůdu vyšlechtil  křížením Ryzlinku rýnského a Madlenky královské ve výzkumném a šlechtitelském ústavu v Geisenheimu v Německu koncem 19. století švýcarský profesor Herrmann Müller, který se narodil v kantonu Thurgau. Jméno šlechtitele a jeho místo narození tak dalo mladé odrůdě název. Müller Thurgau je středně ranná odrůda, která začíná zrát v první polovině srpna a dozrává v polovině září.

Pokud si nedáme Müller Thurgau jako burčák, ale do skleničky nalijeme vyzrálé odrůdové víno, mělo by mít světlou barvu se zelenožlutým odstínem, muškátovou vůni s ovocnými odstíny a svěží chuť s nižší aciditou. Ve vůni a chuti můžeme hledat travnaté tóny, citrusové plody, muškát, angrešt, černý rybíz, broskev, grapefruit. Müller Thurgau se hodí k běžnému každodennímu pití či při společenské zábavě. Obvykle se podává k předkrmům, zeleninovým polévkám, k rybě nebo k bílým měkkým sýrům.

Vinařství Petr Marada

Od pana Marady odebíráme lahvové víno od otevření našeho obchodu, takže se jedná o prověřené vinařství, se kterým máme tu nejlepší zkušenost. Jeho vinice se nacházejí v obcích Josefov, Lužice a Mikulčice. Specializuje se na odrůdy Chardonnay, Frankovka, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský,  Sauvignon, Ruladské šedé, Veltlínské zelené, Tramín červený, Ruladské modré, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Odrůdy Děvín, Hibernal, Müller Thurgau, Cabernet Moravia a Dornfelder nakupuje od jiných pěstitelů. Zrání a zpracování hroznů probíhá ve vlastní provozovně v Mikulčicích.