Které koření je nejlepší v roce 2024?

Které koření je nejlepší v roce 2024?

 

Které koření je nejlepší v roce 2024?

Na otázku "Které koření je nejlepší?" asi těžko najdeme jednoznačnou odpověď, protože nejen, že každé koření se hodí pro různá jídla či národní kuchyně, ale především máme každý své vlastní chuťové preference.

Pojďme si ale představit, že se koná mezinárodní chuťová olympiáda, na kterou se sjelo koření z celého světa. Jak by asi probíhala?

I když to možná někoho překvapí, tak jednoznačně na nejvyšší stupínek by se postavila sůl. Vždyť si představte, že byste si měli vybrat jedinou univerzální ingredienci, bez které byste nemohli existovat? Tak po čem sáhnete? Však sůl má své místo prakticky ve všech pokrmech, a to dokonce i v některých sladkých, a až na výjimky ze zdravotních důvodů, nenajdete moc lidí, kteří sůl striktně odmítají. Dokonce by se dalo říct, že ji většina z nás používá až moc.

Tak, jako ke dni patří noc a ke světlu tma, tak k soli patří pepř. Samozřejmě mluvíme o černé variantě pepře, který má své místo nejen v kuchyni, ale proboxoval se dokonce i na jídelní stoly, kde často zachraňuje nevýrazné obědy a večeře. Zelené, bílé a červené kuličky tohoto koření už se tak často v rukách kuchařů neobjevují a tak jejich pozice bude někde hluboko v cílovém poli.

Žebříček nejoblíbenějšího koření
1. sůl
2. černý pepř
3. paprika sladká maďarská
4. český kmín
5. kurkuma
6. skořice
7. garam masála
8. paprika sladká zauzená
9. hřebíček
10. česnek

Pozn.: žebříček obsahuje nejprodávanější koření u nás v obchodě za rok 2023.

Na třetí příčce už začíná být trochu těsno. Pokud by se soutěž pořádala u nás v českých zemích, své místo by si zde nejspíš vydobyla paprika. Ta by se ale v mezinárodním měřítku pravděpodobně musela o svůj stupínek dělit se svým botanickým příbuzným papričkou chilli, která své ostré lokty neváhá použít a tak v mnoha částech světa papriku drtí jako mlýnek na koření.

Vraťme se ale zpět k nám a podívejme se, kdo se nám to objevil na čtvrté pozici. Zde bychom pravděpodobně zatleskali českému kmínu, který je ale v globálním klání spíše neznámý outsider, trpící navíc ve stínu svého exotického kolegy cumin (česky římský kmín), se kterým si jej lidé někdy pletou.

Ovšem chumel, který se odehrává na dalších příčkách, už se bude rozplétat opravdu hodně těžko, protože, jak jsme psali v úvodu, v tomto závodě má každý svého favorita. Pokud bychom se řídili nejčastějšími chutěmi zákazníků, kteří chodí do našeho obchodu, dojela by na pátou pozici ve žlutém trikotu kurkuma, následovaná umouněnou skořicí, kterou tak rád náš národ topí ve svařeném víně.

A tady už opravdu budeme muset naše komentování ukončit, protože hlavní peloton je doslova směs všech možných barev, chutí a vůní.

Takže pokud máme dát radu na dotaz, které koření je nejlepší, naše odpověď bude, zkoušejte všechna možná koření a jejich kombinace, protože objevování nových chutí je podstatou kuchařské alchymie.

Pokud vás zajímají nejoblíbenější koření našich zákazníků v roce 2023, tak zde přinášíme jejich přehled (abecedně řazeno):