Perská modrá sůl

 
Perská modrá sůl
Balení 50 g 40 Kč koupit Balení 100 g 76 Kč koupit volná
váha vybrat
S větším balením ušetříte :-)
 
Zboží je skladem na prodejně Nuselská 10, Praha 4 Jak je zboží zabaleno?
Jednotková cena: 80,- / 100 g Cena: 80,- / 100 g

Tato modrá sůl je velmi vzácná, protože se nevyskytuje v obrovských blocích, jako běžná sůl kamenná, ale pouze v pásech širokých asi 20 až 30 cm, které se nacházejí v solných dómech v Íránském Semnanu. Tyto úzké vrstvy soli vznikaly po miliony let tlakem a tektonickým posunem zemských desek, čímž se změnila struktura krystalové mřížky soli. Díky této změně se v krystalech světlo láme specifickým způsobem, a proto se nám sůl jeví v modrém odstínu.

Těžba modré soli je velmi náročná, protože na jeden kilogram čisté soli se musí vytěžit asi 100 kg hrubého materiálu. Kromě chloridu sodného, který najdeme v běžné soli, má perská modrá sůl též vysoký podíl chloridu draselného.

Modrou sůl můžeme v kuchyni použít stejně jako klasickou sůl. Hodí se k rybím a masitým pokrmům, mořským plodům, bramborám, salátům a zelenině. Protože její efekt je ale především vizuální, mnoho kuchařů ji používá jako dekorační sůl na závěr přípravy těsně před podáváním. Perská modrá sůl je rovněž krásná a originální dekorace v průhledném mlýnku nebo zajímavé misce na prostřený stůl. Modravá zrnka soli jsou také dokonalá ozdoba na servírovacích talířích nebo jako okraj sklenic s koktejly.

Zajímavost Jak název napovídá, tato perská modrá sůl pochází z Persie. Těží se v poušti Dasht-e-Lut, která se nachází v provincii Semnan v severním Íránu. Jde o jednu z nejteplejších oblastí na Zem, kde se teploty pohybují až okolo 50 a 60 °C. Dokonce zde byla naměřena dosud nejvyšší teplota na Zemi, přes 70 °C.