Koření Pepř kubebový
Plody kubebového pepře jsou malé zelené bobule, které se, podobně jako u černého pepře, po sklizení suší na slunci, až jejich slupka zčerná. Ovšem na rozdíl od černého pepře má kubebový pepř malou stopku, podle které jej snadno poznáme.
Ve srovnání s běžným pepřem kubebový pepř není tak ostrý, protože vůbec neobsahuje piperin, kterému vděčíme za typickou chuť černého pepře. Jeho chuť je lehce pikantní a nahořklá, mírně pálivá s citrusovými tóny a příjemně hřejivým kafrovým aroma s mírnou chutí eukalyptového dřeva.
Kubebový pepř se při vaření používá podobně jako klasický pepř. Tedy např. do marinád, vývarů nebo polévek. Kromě vaření můžeme kubebový pepř kombinovat s jinými druhy pepřů, třeba malabarským nebo dlouhým. Spojením pak dosáhnete výborného mixu klasické ostré pepřové štiplavosti zjemněné a doplněné o citronovou a kafrovou svěžest.
I když se dá tento pepř používat celý, je přeci jen lepší jej těsně před použitím podrtit nebo namlít. Doporučujeme tedy směs těchto pepřů nasypat do mlýnku a podrtit před podáváním třeba na grilovaný steak nebo losos. Kromě červeného masa a ryb se tento pepř výborný na jehněčí maso, kachnu a další drůbež.
Kubebový pepř se skvěle hodí nejen na maso, ale třeba i k sýrům a sladkým jídlům jako jsou zmrzliny nebo sorbety. Protože jeho chuť je podobná jako má nové koření a muškátový oříšek, tak jeho svěžím aroma můžete obohatit perník a další cukrářské výrobky.
Jestliže máte rádi svařené víno, připravte si chuťově luxusní verzi, kdy do litru červeného vína přidáte celou skořici, plátek pomeranče a šest kuliček kubebového pepře.
Chuť a vůně
Štiplavá lehce nahořklá chuť podobná novému koření a muškátovému oříšku s citrusovými tóny a jemně kafrovým aroma.
Kde se pěstuje
Asie, Afrika
Na co se používá
Při přípravě paštik, pečených mas, zeleniny, těstovin, polévek, omáček, k ochucení rýže, sýrů, ale i sladkých jídel. Přidává se také do alkoholických nápojů a sirupů.
Zajímavost
V Evropě je kubebový pepř poměrně neznámý a to i přesto, že se dovážel již v 16. století. Tehdy patřil k oblíbené náhražce za dražší černý pepř. Portugalský král ale roku 1640 zakázal dovoz kubébového pepře a upřednostnil černý pepř z Indie, aby se tak zavděčil svým indickým obchodním partnerům. Z toho důvodu se na tento druh pepře téměř zapomnělo a teprve v nedávné době jej znovu začínají objevovat mistři kuchyně a on tak zažívá svou renesanci.
Země původu
Malajsie, Indonésie
Etiketa pro kubebový pepř
Označte si své dózy stylovou etiketou na hnědé odolné samolepce. K tomu navíc dostanete i etiketu s popisem a složením, kterou rovněž můžete na dózy nalepit. Nebo si z těchto etiket vytvořte vlastní katalog oblíbených produktů.
Více informací
Míša z Království doporučuje
Kubebový pepř je poměrně intenzivní. Pokud budete například dělat vývar, tak na litr vody stačí přidat šest až osm celých kuliček, které na konci vaření z vývaru odstraňte. Protože při dlouhém vaření má tendenci zhořknout, doporučujeme jej do hrnce přidat až pár minut před koncem vaření.
Dávkování kubebového pepře
Narazili jste v receptu na kubebový pepř a nevíte jaké množství odměřit? Připravili jsme pro vás tabulku s nejběžnějším dávkováním.
Zarovnaná čajová lžička | 2 g |
Vrchovatá čajová lžička | 3 g |
Zarovnaná polévková lžíce | 6 g |
Vrchovatá polévková lžíce | 8 g |
Míry jsou samozřejmě přibližné a vždy platí, že byste kubebového pepře měli dávat dle svých vlastních chuťových preferencí.
Jak se kubebový pepř řekne:
jiné názvy:
|
javánský pepř, ocasatý pepř, kubeby, kubeba, stopkový pepř
|
latinsky:
|
Piper cubeba
|
slovensky:
|
piepor kubebový
|
anglicky:
|
cubebe pepper, Java pepper
|
německy:
|
Kubebenpfeffer
|
francouzsky:
|
poivre à queue (cubèbe)
|
Druh kuchyně, ve které se kubebový pepř s oblibou používá
Na co se kubebový pepř většinou používá
Kde koupím kubebový pepř?
Nejenom kubebový pepř, ale i další různé koření, kávu, čaj a různé laskominy koupíte v našem obchodě Království chuti v Praze, Nuselská 10.
Rodinný obchod Království chuti manželů Michaely a Jana Schneedorferových je největším kamenným specializovaným obchodem s kořením v České republice, ve kterém naleznete přes 300 druhů čerstvého koření a nepočítaně různých bylinek, pražené kávy, čajů, ořechů, sušených plodů a dalších laskomin, včetně kubebového pepře.
Při vstupu do tohoto nenápadného krámku vás napadne, že snad ani nejste v obchodě, ale spíše v unikátním muzeu, protože veškerý sortiment je dostupný ve velkých skleněných dózách a tak si jej můžete před nákupem důkladně prohlédnout a přivonět. Mnoho zákazníků také přivítá, že lze koření zakoupit v téměř libovolném množství a mohou tak směle v kuchyni experimentovat s novými neznámými chutěmi. Samozřejmostí je rovněž bezobalový nákup do přinesených kořenek, dóz nebo sáčků. Standardně veškeré zboží balíme do kvalitních plastových ZIP sáčků s možností opakovatelného uzavírání, ale na přání vám rádi produkty zabalíme do papírových sáčků.
Pořídit si zde můžete rovněž doplňky jako např. mlýnky na kávu i koření, kořenky, kávovary typu french press a mocca a nepřeberný výběr plechových dóz na čaj, kávu a další potraviny.
Veškerý sortiment je též dostupný v internetovém obchodě s doručením po celé České republice od 69 Kč.
Kontakty a otevírací doba obchodu | Více informací o dopravě