Lampong je černý pepř z indonéské Sumatry, který má všechno, co od pořádného pepře čekáte – ostrou, suchou pálivost, výraznou kořeněnou chuť a v pozadí lehké tóny čerstvého dřeva a pryskyřice, jakoby voněl po tropickém pralese, odkud pochází.
Jeho kuličky jsou o něco menší a lehčí než běžné odrůdy pepřů, díky čemuž skvěle fungují ve všech typech mlýnků, ať už máte keramický nebo kovový. V kuchyni se hodí tam, kde chcete jasnou, peprnou chuť bez zbytečných kudrlinek. Přidejte ho do hovězího, jehněčího, ale i k rybám s výraznější chutí. Lampong není žádný kompromisní pepř, je to poctivá ostrá chuť, která dá jídlu hloubku a sílu.
Jak pepř Lampong používat
Tento pepř nejlépe vynikne čerstvě namletý přímo na hotové jídlo, ale můžete ho použít i během vaření, kde se jeho chuť zjemní a propojí s ostatními surovinami. Kam všude můžeme Lampong přidat?
- Na hovězí steaky – namelete pepř těsně před pečením nebo grilováním. Ostrá, suchá pálivost krásně doplní šťavnaté maso a podtrhne jeho výraznou chuť.
- K pečenému jehněčímu – posypte lampongský pepř na jehněčí kýtu spolu s rozmarýnem a česnekem. Koření vytvoří výraznou, ale vyváženou chuťovou kombinaci, která ladí s jemností masa.
- K rybám s výraznou chutí – použijte čerstvě namletý pepř na pečeného lososa nebo tuňáka. Suchá ostrost krásně kontrastuje s tukem ryby a dodá jí říz.
- Do tmavých omáček – přidejte pepř už při restování cibule a česneku. Tím získá omáčka hlubší a komplexnější chuť, která perfektně doplní pečené maso.
- Na pečenou zeleninu – posypte nahrubo drceným pepřem batáty, mrkev nebo dýni a upečte dozlatova. Pepř dodá zelenině zajímavou suchou ostrost, která pěkně vyváží sladkost zeleniny.
Indonéská inspirace
Vyzkoušejte lampongský pepř v rendangu, tradičním sumaterském jídle, které se vaří pomalu a s láskou. Je to hovězí maso dušené v kokosovém mléce a směsi koření, kde právě černý pepř hraje klíčovou roli. Dodává rendangu suchou, zemitou ostrost, která krásně vyvažuje sladkost kokosu a voňavé bylinky.
Jak na to? Na začátku orestujte cibuli, česnek, zázvor, galangal a chilli spolu s černým pepřem Lampong. Přidejte hovězí maso na kostky, kokosové mléko, citronovou trávu, kurkumu a nechte pomalu dusit, dokud omáčka nezhoustne a maso není krásně měkké. Výsledkem je voňavé, kořeněné jídlo, které chutná skvěle třeba s rýží nebo plackami. A co je nejlepší? Čím déle se vaří, tím lepší chuť má, takže nikam nespěchejte.

Dávkování černého pepře Lampong
Narazili jste v receptu na černý pepř Lampong a nevíte jaké množství odměřit? Připravili jsme pro vás tabulku s nejběžnějším dávkováním.
Zarovnaná čajová lžička | 3 g |
Vrchovatá čajová lžička | 4 g |
Zarovnaná polévková lžíce | 9 g |
Vrchovatá polévková lžíce | 11 g |
Míry jsou samozřejmě přibližné a vždy platí, že byste černého pepře Lampong měli dávat dle svých vlastních chuťových preferencí.
Kde koupím černý pepř Lampong?
Nejenom černý pepř Lampong, ale i další různé koření, kávu, čaj a různé laskominy koupíte v našem obchodě Království chuti v Praze, Nuselská 10.
Rodinný obchod Království chuti manželů Michaely a Jana Schneedorferových je největším kamenným specializovaným obchodem s kořením v České republice, ve kterém naleznete přes 300 druhů čerstvého koření a nepočítaně různých bylinek, pražené kávy, čajů, ořechů, sušených plodů a dalších laskomin, včetně černého pepře Lampong.
Při vstupu do tohoto nenápadného krámku vás napadne, že snad ani nejste v obchodě, ale spíše v unikátním muzeu, protože veškerý sortiment je dostupný ve velkých skleněných dózách a tak si jej můžete před nákupem důkladně prohlédnout a přivonět. Mnoho zákazníků také přivítá, že lze koření zakoupit v téměř libovolném množství a mohou tak směle v kuchyni experimentovat s novými neznámými chutěmi. Samozřejmostí je rovněž bezobalový nákup do přinesených kořenek, dóz nebo sáčků. Standardně veškeré zboží balíme do kvalitních plastových ZIP sáčků s možností opakovatelného uzavírání, ale na přání vám rádi produkty zabalíme do papírových sáčků.
Pořídit si zde můžete rovněž doplňky jako např. mlýnky na kávu i koření, kořenky, kávovary typu french press a mocca a nepřeberný výběr plechových dóz na čaj, kávu a další potraviny.
Veškerý sortiment je též dostupný v internetovém obchodě s doručením po celé České republice od 69 Kč.
Kontakty a otevírací doba obchodu | Více informací o dopravě