Římský kmín mletý / Koření
Pokud milujete vůni orientálních jídel, římský kmín (nebo cumin) by vám v kuchyni rozhodně neměl chybět. Je základem indických, arabských i mexických receptů a jeho výrazná, lehce zemitá chuť s jemnou hořkostí a kouřovým nádechem dokáže vykouzlit orient na každém talíři. Oproti klasickému českému kmínu je jemnější, teplejší a kořeněnější. Rozhodně nelze český a římský kmín zaměňovat.
Římský kmín se skvěle hodí do karí, chili con carne, kebabu i pilafu. Neobejde se bez něj ani cizrnový hummus, indické masály nebo mexické fazolové pokrmy. Je skvělý v polévkách, omáčkách, pečivu, sýrech i zeleninových směsích, kterým dodá hloubku a lehce exotický šmrnc. A co teprve, když ho lehce orestujete na pánvi? Jeho vůně se nádherně rozvine a chuť získá ještě intenzivnější podtón.
Do čeho můžeme římský kmín použít?
Mletý římský kmín je neuvěřitelně univerzální. Můžete ho přidat do jídla hned na začátku vaření, aby se jeho chuť krásně rozvinula, nebo ho použít na závěr jako dochucení.
- Základ orientální kuchyně – nepostradatelný v karí, garam masále, chilli směsích, pilafu, kebabu a mexických jídlech.
- Polévky a omáčky – římský kmín se skvěle hodí do luštěninových polévek, čočkových dhálů nebo smetanových omáček.
- Hummus a cizrnové pokrmy – nezbytná ingredience pro pravý hummus, falafel nebo cizrnové ragú.
- Pečivo a sýry – cumin krásně dochutí chlebové placky, slané tyčinky i zrající sýry.
- Grilované maso a zelenina – římský kmín skvěle ladí s jehněčím, kuřecím i pečenou zeleninou, jako je dýně, mrkev nebo brambory.
Jak na ještě lepší chuť římského kmínu
Chcete, aby se chuť římského kmínu krásně rozvinula? Nejlepší trik je přidat ho do jídla spolu s tukem – třeba olejem, máslem nebo ghí. Teplo ho krásně propojí s ostatními chutěmi a dodá jídlu tu správnou hloubku. A pokud chcete opravdu intenzivní aroma, sáhněte po celém římském kmínu, který můžete nejdřív nasucho opražit na pánvi a pak podrtit – ten rozdíl poznáte hned!
Kde se pěstuje
Asie, Středomoří, severní Afrika
Zajímavost
Existuje důvod, proč se římský kmín používá téměř v každé kuchyni na celém světě, proč ho Řekové používali při léčení a proč ho Egypťané využili v procesu mumifikace. Tento kmín je totiž nádherně voňavý, výrazný a vše chutná naprosto úžasně (s výjimkou mumií).
Recept
Bulharská specialita Kebabče
500g mletého telecího masa, 1 lžíce mletého římského kmínu, 1 lžíčka mletého bílého pepře, 1 lžička soli, 1 hrnek vody
Do masa hnětením zapracujeme vodu a všechno koření. Necháme nejlépe přes noc odležet v lednici. Tvarujeme válečky 10cm dlouhé a 3cm silné, opékáme na grilu. Podáváme s bílým pečivem a šopským salátem.
Země původu
Sýrie
Etiketa pro mletý římský kmín
Označte si své dózy stylovou etiketou na hnědé odolné samolepce. K tomu navíc dostanete i etiketu s popisem a složením, kterou rovněž můžete na dózy nalepit. Nebo si z těchto etiket vytvořte vlastní katalog oblíbených produktů.
Více informací
Římský kmín nabízíme v těchto variantách
Dávkování mletého římského kmínu
Narazili jste v receptu na mletý římský kmín a nevíte jaké množství odměřit? Připravili jsme pro vás tabulku s nejběžnějším dávkováním.
Zarovnaná čajová lžička | 2 g |
Vrchovatá čajová lžička | 3 g |
Zarovnaná polévková lžíce | 7 g |
Vrchovatá polévková lžíce | 9 g |
Míry jsou samozřejmě přibližné a vždy platí, že byste mletého římského kmínu měli dávat dle svých vlastních chuťových preferencí.
Jak se římský kmín řekne:
jiné názvy:
|
šabrej kmínovitý, džíra, komíno, kimion, kumín
|
latinsky:
|
Cuminum cyminum
|
slovensky:
|
rímska rasca, kumin
|
anglicky:
|
cumin, roman caraway
|
německy:
|
Kreuzkümmel, Romischer Kümmel
|
francouzsky:
|
cumin romain
|
Druh kuchyně, ve které se římský kmín s oblibou používá
Na co se římský kmín většinou používá
Kde koupím mletý římský kmín?
Nejenom mletý římský kmín, ale i další různé koření, kávu, čaj a různé laskominy koupíte v našem obchodě Království chuti v Praze, Nuselská 10.
Rodinný obchod Království chuti manželů Michaely a Jana Schneedorferových je největším kamenným specializovaným obchodem s kořením v České republice, ve kterém naleznete přes 300 druhů čerstvého koření a nepočítaně různých bylinek, pražené kávy, čajů, ořechů, sušených plodů a dalších laskomin, včetně mletého římského kmínu.
Při vstupu do tohoto nenápadného krámku vás napadne, že snad ani nejste v obchodě, ale spíše v unikátním muzeu, protože veškerý sortiment je dostupný ve velkých skleněných dózách a tak si jej můžete před nákupem důkladně prohlédnout a přivonět. Mnoho zákazníků také přivítá, že lze koření zakoupit v téměř libovolném množství a mohou tak směle v kuchyni experimentovat s novými neznámými chutěmi. Samozřejmostí je rovněž bezobalový nákup do přinesených kořenek, dóz nebo sáčků. Standardně veškeré zboží balíme do kvalitních plastových ZIP sáčků s možností opakovatelného uzavírání, ale na přání vám rádi produkty zabalíme do papírových sáčků.
Pořídit si zde můžete rovněž doplňky jako např. mlýnky na kávu i koření, kořenky, kávovary typu french press a mocca a nepřeberný výběr plechových dóz na čaj, kávu a další potraviny.
Veškerý sortiment je též dostupný v internetovém obchodě s doručením po celé České republice od 69 Kč.
Kontakty a otevírací doba obchodu | Více informací o dopravě