Na počátku byl kanadský žertík
Když budeme pátrat po historii chilli papriček, velmi rychle narazíme na různé teorie a studie vysvětlující, že lidé papriky začali jíst a později pěstovat pro jejich léčivé účinky a konzervační schopnosti. Jenže nejprve přeci musíte ty papričky delší dobu pojídat, než zjistíte, že na vás mají pozitivní vliv. Takže to všechno muselo být trochu jinak.
Vraťme se 8 000 let zpět a představme si amerického domorodého sběrače, říkejme mu třeba Mura, jak se prodírá křovím, když najednou narazí na krásné červené plody, které nikdy před tím neviděl. Mura sice od rodičů ví, že by neměl strkat do pusy neznámé věci, ale má hlad a při pohledu na šťavnatý masitý úlovek se mu sbíhají sliny. Utrhne nejbližší papriku a s chutí se do ní zakousne. Ostrá bolest ho málem povalila a malý mužík začne divoce lítat po mýtince s dokořán otevřenou pusou a zběsilým máváním rukou se snaží uhasit oheň, který mu propukl v puse. Po chvíli palčivá bolest ustoupí a indián si unaveně sedne na bobek a zpovzdálí pozoruje neznámou rostlinu. A tu dostane nápad! Natrhal pár rudých lusků a vydal se zpátky do vesnice.
V osadě zahlédl své dva kamarády, jak o něčem žvatlají a tak se k nim hned vydal. Muže samozřejmě okamžitě zaujaly červené věci, které Mura drží, a zvědavě se ptají co to má. Mura začne nadšeně vykládat, že objevil ty nejsladší plody, které kdy jedl a na oko se nechá přemlouvat, aby dal svým přátelům také ochutnat. Po chvíli škemrání tedy každému z mužů dá jednu chilli papričku, ale důrazně je nabádá, aby celý plod dali do úst a důkladně rozkousali, protože jinak by jim ten sladký nektar vytekl. A tak nějak asi vznikl první kanadský žertík a počátek šíření chilli papriček po celém světě.
Nevěříte, že to tak mohlo být? Tak proč si myslíte, že se říká „někoho napálit“?
Proč nás chilli pálí
Nechme ale historii v zaprášených studovnách a pojďme zapátrat, kde se vlastně ten spalující oheň v chilli papričkách bere. Není žádným tajemstvím, že látka, která nás při pojídání chilli papriček tak trápí, se nazývá kapsaicin. Ale až v roce 1997 profesor David Julius objevil, že kapsaicin je ve skutečnosti zcela neškodný a vůbec nepálí. Jen nám dráždí receptory, které mají za úkol chránit nás před popálením třeba od horkého čaje. Jestliže tedy kapsaicin aktivuje tyto termoreceptory, mozek okamžitě vyšle do „ohroženého“ místa bolestivý signál, aby nás včas varoval, že konzumujeme něco horkého. Jedná se však jen o iluzi našich zmatených nervových receptorů a ve skutečnosti se žádné popálení neděje. Ovšem pozor, i když je bolest jen zdánlivá, při extrémních hodnotách kapsaicinu může reakce těla vyvolat nebezpečnou šokovou reakci a zánět s nevratným poškozením tkáně.
Kromě vysílání palčivých signálů podnikne mozek ještě další akce, aby zabránil škodám způsobených nebezpečnou látkou. Začneme se tedy potit, abychom se ochladili, a uvolní se nám sliny a slzy, které by měly kapsaicin vyplavit. A protože naše tělo trpí, dostaneme dávku endorfinu, který je přírodním lékem proti bolesti. Endorfin, to je něco jako kartička s krtečkem, kterou jsme jako malí dostali u doktora při očkování. Trochu nás uchlácholí a vyvolává nám pocit štěstí a pohody, abychom na bolístko co nejdřív zapomněli. A to je možná ta pravá příčina, proč se tak rádi mučíme palčivou chutí chilli papriček.
Zajímavé je i proč vlastně papriky kapsaicin obsahují. Paprika, podobně jako jiné rostliny, se snaží nalákat ptáky, aby je snědly a v trusu rozptýlily jejich semínka co nejdál od mateřské rostliny. Naopak savci semena při konzumaci rozdrtí, a tak z nich papriky nejsou zrovna nadšené. Úžasným evolučním vývojem proto tato rostlina vytvořila látku kapsaicin, která na ptáky nemá vůbec žádný vliv, ale všichni ostatní strávníci dostanou dávku z plamenometu a proto se této rostlině raději vyhýbají obloukem.
Až na člověka, který chilli rostlinku prostě miluje a dokonce pořádá mezinárodní závody v její konzumaci. Takže bychom řekli, že zde tato geniální strategie papriky selhává a člověk vítězí. Jenže pak si stačí uvědomit, že to byl právě člověk, kdo tento keřík s nadšením rozšířil po celé planetě, pečlivě se o ní stará a rozmnožuje ji jako o život. Takže kam se hrabou nějací ptáci.
Pálí to k zbláznění
Protože člověk je jediný savec, který se s potěšením trápí pojídáním co nejvíc pálivých chilli papriček, samozřejmě se tento fenomén stal předmětem zkoumání psychologů. Málokdo totiž dychtí po horké bramboře v ústech, ale s těmi nejpálivějšími chilli papričkami na talíři soupeří hned celé týmy. A přitom je to vlastně stejný pocit a stejné dráždění nervů. Vědci nakonec došli k závěru, že se jedná o určitou formu masochismu, podobnou sledování hororů nebo třeba jízdě na horské dráze. Chilli nám umožní zažít krajní mez bolesti bez rizika vystavení skutečného nebezpečí.
Volejte hasiče!
Jestli jste se někdy snažili pálivost chilli pokrmů zmírnit pitím vody, asi jste už zjistili, že to nemá prakticky žádný účinek. Kapsaicin je totiž vůči vodě zcela imunní a studená voda jen na chvilku ochladí podrážděné receptory. Ovšem pálivý pocit je za okamžik zpět. Občas se uvádí jako první pomoc při chilli požáru cukrová voda. Ta vám sice také ve skutečnosti moc nepomůže, ale alespoň vám to utrpení trochu zpříjemní. Protože kapsaicin pozitivně reaguje na tuky, je nejúčinnějším prostředkem na utišení pekla ve vašich ústech sklenice studeného plnotučného mléka. Pokud se vám ale kapsaicin dostal už hlouběji do sliznice, máte smůlu a ani mléko vás nezachrání. Zbývá tedy jen si v duchu říkat, že vše je pouze iluze a nic vás ve skutečnosti nepálí.
Když to pálí, tak to určitě i spaluje (tuk)
Většina lidí jí chilli pro jejich pikantní chuť nebo jejich prostřednictvím hledá hranice nemožného. Ale možná jste narazili i na zaručené informace, že chilli podporuje hubnutí díky spalování tuků. Je pravda, že pokusy na myších opravdu prokázaly pozitivní vliv kapsaicinu na obezitu myší. Ovšem když vědci provedli přepočet dávky, která působila na pokusné tvorečky, na lidskou postavu, zjistili, že dávka extraktu z chilli by byla tak vysoká, že by to nikdo nebyl ochoten konzumovat. Jiná studie naznačila, že užívání chilli koření má pozitivní dopad na tělesnou hmotnost, ale jen proto, protože pálivého jídla lidi jednoduše sní méně.
Zdá se tedy, že chilli bychom měli konzumovat hlavně pro tu čistou radost z pekla na jazyku, jako to dělili naši předkové už před 8 000 lety.
Mrkněte se na naší nabídku chilli koření
od jemného Kashmiri až po nejpálivější papričku světa Carolina Reaper.