Tandoori Masála je indická směs koření s typicky jasně červenou barvou. V původní velmi pálivé verzi tuto barvu dodávaly chilli papričky, zatímco dnes se často setkáme s mírnější variantou s barvivem vyrobeným např. z červené řepy nebo žlutou směsí s kurkumou.
Proč je kuře Tandoori tak neuvěřitelně populární pochopíme hned, jak jej poprvé ochutnáme. Ostrou kořenitou chuť marinády totiž sametově zjemňuje jogurt. A také samotná příprava ve speciální peci Tandoor hraje svou významnou roli. Hliněná pec Tandoor je něco mezi zemní pecí a pecí zděnou, vzdáleně podobná peci na pizzu. Je zvonovitého tvaru, aby dobře udržela teplo, které dosahuje až 500°C.
Původně pec tisíce let sloužila k pečení chleba a až na počátku 20. století v ní začal jeden restauratér na severu Indie péct šťavnatá a křupavá kuřata marinovaná v jogurtu se směsí koření. V našich krajích má doma pec Tandoor asi málokdo, ale její funkci můžeme celkem dobře nahradit klasickou elektrickou troubou a snadno si tak připravíme Kuře Tandoori třeba k nedělnímu obědu.
Recept pro 4 osoby:
- 1,5 kg kuřecích paliček
- 0,5 kg bílého jogurtu
- 250 g zakysané smetany
- 2 polévkové lžíce citronové šťávy
- 2 polévkové lžíce směsi koření Tandoori Masala
- 1 čajová lžička soli
Kuřecí paličky podélně nařízneme, maso osolíme a potřeme citronovou šťávou. Ve větší misce smícháme jogurt s kořením Tandoori Masála a do směsi naložíme kuřecí maso. Misku vložíme do lednice a nejlépe do druhého dne necháme maso pořádně uležet. Na hlubší plech vložíme pečící papír, na který položíme marinované kuřecí maso a cca. 30 minut grilujeme v troubě na 200°C. Občas obracíme, aby se kuře nepřipeklo. Na závěr podáváme se zakysanou smetanou a jako přílohu doporučujeme rýži basmati.