Bylinka estragon byla známá již ve starověkém Egyptě, kde se používala především k náboženským účelům a v léčitelství. I staří Řekové používali tuto bylinku pro magické účely a pro její hadovitý tvar kořenů věřili, že dokáže vyléčit uštknutí jedovatých hadů.
Do evropské kuchyně estragon vtrhl s mongolskou invazí až ve 13. století, odkud se začal šířit do jídelníčků celého světa. Za královnu bylinek ji považují Francouzi, pro které je to jedno z nejdůležitějších koření a nesmí chybět v žádné domácnosti.
Chuť estragonu je mírně hořká, hřejivá a nasládlá, s pikantním pepřovým podtónem a stopou anýzové vůně. Používá se k ochucení kuřat, ryb, pečeného a dušeného masa, při nakládání zeleniny nebo přípravě speciální estragonové hořčice. Oblíbený je též při aromatizování vinných a ovocných octů. Delší tepelná úprava ubírá estragonu na chuti a proto je lépe jej přidat až ke konci vaření. K nedělnímu obědu ve stylu provensálského venkova si můžeme připravit např. kuře na estragonu s červenou čočkou.
Recept pro 4 osoby:
- 2 kuřecí prsa
- 500 g červené čočky
- 250 ml smetany na vaření nebo 400 ml kokosového mléka
- 2 polévkové lžíce oleje
- 2 polévkové lžíce sušeného estragonu
- ½ čajové lžičky soli
- ½ čajové lžičky mletého černého pepře
Do hluboké pánve, nejlépe typu WOK, dáme na rozpálený olej orestovat na menší kousky pokrájené kuřecí maso a necháme jej pod poklicí cca. 30 min. podusit do měkka. Během vaření se nám může vysmahnout šťáva, můžeme tedy přidat trochu vody a ještě chvilku dusíme. Až se voda vypaří, do pánve přisypeme červenou čočku, zalijeme přibližně litrem vody a pod poklicí cca. 10 minut dusíme maso společně s čočkou. Na závěr 5 minutek před koncem přidáme estragon, pepř a sůl a ještě chvilku povaříme. Pokrm můžeme dochutit smetanou nebo kokosovým mlékem a 3 minuty povaříme. Hotové jídlo by mělo být hustější konzistence.