Cajunská kuchyně je známá svými jednoduchými recepty s ostrými chutěmi. Její historii můžeme vystopovat až do Francie, odkud se francouzští osadníci vydali do Nového Skotska v Kanadě. Když roku 1755 odmítli přislíbit věrnost britské koruně, byli deportování do bažinatých oblastí Louisiany ve Spojených státech.
Život v novém domově neměli zrovna nejlehčí a svou původní kuchyni francouzského venkova museli přizpůsobit surovinám, které byly snadno dostupné v okolí. Základem cajunské kuchyně se stala svatá trojice cibule, celer a paprika. Místo pšenice a brambor začali pěstovat rýži a kukuřici a v jídelníčku se objevily nové druhy koření v čele s pepřem a chilli papričkami. Většina receptů je postavená na pomalu vařených pokrmech, protože jídlo se pozvolna vařilo samo, zatímco lidé pracovali na poli. Na plotně obvykle stály tři hrnce, z nichž jeden byl určen na hlavní jídlo, druhý na rýži a ve třetím bublala zelenina.
Na stolech francouzských emigrantů se objevovalo vepřové a kuřecí maso, klobásy ale i krabi, ústřice, langusty, krevety a ryby z nedalekého Mexického zálivu. Klíčový vliv na proměně cajunské kuchyně měli jejich noví sousedé z Mexika, Afriky a samozřejmě domorodí Indiáni. Díky nim je cajunská kuchyně proslavená pikantním kořením, které si můžeme vychutnat i na našem nedělním stole třeba na kuřeti po cajunsku.
Recept na kuře po cajunsku
Jen tři ingredience potřebujete k přípravě šťavnatého kuřete podle Cajunů.
Co budeme potřebovat pro přípravu 4 porcí:
Jak na to:
Nejprve dáme rozehřát troubu na 220 °C a zároveň si rozpustíme máslo a smícháme jej s cajunským kořením. Máslo je důležité, protože kuřeti dodá šťavnatost a zlatohnědou barvu.
Kuřecí prsa důkladně potřeme směsí koření a másla a vložíme je do pekáčku tak, aby se vzájemně nedotýkala. Pekáč vložíme do trouby a pečeme přibližně 25 - 35 minut dokud kuře není krásně zlatohnědé a propečené. Jako přílohu dopuručujeme rýži.