Bez ranní kávy se prostě neprobudím

 Bez ranní kávy se prostě neprobudím
 

Bez ranní kávy se prostě neprobudím

Bez ranní kávy se prostě neprobudím. Jsou to vaše slova? Možná si říkáte, že vás šálek kávy, ať už ráno, když se potřebujete „probudit“ nebo třeba v noci, kdy zase potřebujte neusnout, pořádně nakopne, dodá vám energii a adrenalin a vy najednou cítíte, jak jste ožili a jak vám krev proudí žilami. Opravdu nám dodá káva palivo a mysl nám vystřelí jako raketa? Ve skutečnosti je to všechno tak trochu jinak. Kofein nám žádnou energii nedodá, jen si s námi zahraje chemické skořápky a pěkně nás podfoukne. Pojďme se tedy společně podívat, co se to vlastně s námi po kofeinové dávce děje.

Jestli se bojíte, že na vás teď vysypeme plný pytel chemických vzorců a pojmů, tak nemějte strach, účinky kávy jsou opravdu docela jednoduchý trik, se kterým byste asi chemickou olympiádu nevyhráli.

Díky šťastné náhodě (nebo alespoň tak si to my, nadšení pijáci kávy, vysvětlujeme) je molekula kofeinu k nepoznání podobná molekule adenosin (slibujeme, že to je jediný odborný pojem v tomto článku). Adenosin se při únavě začne potulovat po našem mozku, chytá se adenosinových receptorů a nařizuje nervovým buňkám večerku. K tomu začne rozšiřovat cévy, aby mozek dostal během spánku víc kyslíku. Jenže podfukář kofein je rychlejší a adenosinové receptory obsadí tak šikovně, že k žádnému zpomalování nedojde. A pro jistotu ještě zúží cévy a tím zrychlí krevní oběh.

Mimochodem, když jsme na začátku psali, že kofein nám žádný adrenalin nedodává, tak jsme vlastně tak trochu neříkali celou pravdu. Popsané účinky kofeinu na mozek totiž zvyšují aktivitu neuronů a náš organizmus tuto změnu vyhodnocuje jako nějaký průšvih a začne rychle produkovat adrenalin, abychom mohli domnělý útok rychle vyřešit. A my díky tomu můžeme bušit do klávesnice jako o život.

Vlastně to zní báječně, že? Receptory spánku jsou vypnuté a my makáme jako stroje. Jenže nic není zadarmo a mozek je z toho pěkně naštvaný. Přece produkuje adenosiny ke spánku a přitom v mozku probíhá mejdan! Tak začne produkovat víc a víc adenosinů k útlumu, na což zkušený kafař zareaguje dalším kotlem pořádného kafe, který vyvolá další vlnu adenosinů a boj, který nemůžeme vyhrát, je rozjetý.

Nejdůležitějším problémem s kofeinem je tedy jeho účinek na náš spánek. Kofein přestane účinkovat asi po pěti až šesti hodinách a proto bychom neměli pít moc kávy v pozdním odpoledni nebo na večer. Neznamená to, že bychom pak neusnuli, ale náš spánek nebude kvalitní a ráno opět budeme svádět boj s krutou ospalostí.

Při pití kávy tedy spíše dávejte přednost kvalitě před množstvím. Na svůj šálek si udělejte čas a vychutnávejte a objevujte chutě kávy z různých koutů světa od Bolívie až po Zimbabwe. A pokud byste někoho chtěli kávou obdarovat, připravili jsme pro vás speciální degustační dárkové sady vybraných káv rozdělených podle kontinentů.