Tajemství maďarského kotlíku

 
 Tajemství maďarského kotlíku

Maďarskem jsme tento měsíc začínali a když jde o papriku, tak tam zákonitě i musíme skončit. A jak jinak, než nad kotlíkem plným lahodného hovězího guláše. Naše kamarádka Klára nám o historii maďarského kotlíku napsala krásné povídání:

A jaký klobouk vlastně nosí „gulyás“?

Že nevíte? No, přece velký kulatý černý plstěný. Protože „gulyás“ (čti gujáš) je vlastně pastýř–skoták, který kdysi na široké pustě pásl dobytek, v ruce měl dlouhou hůl a kolem něho pobíhal jeho přítel a pomocník, pastevecký pes. A „gulyás“ ve svém kotlíku – z toho mála, co měl – vařil polévku.

Guláš je tedy v maďarské kuchyni polévka z hovězího masa krásně červené barvy díky všudypřítomné paprice. Vždy s brambory a drobením a občas s kořenovou zeleninou.

Gulášová polévka se dělá (téměř!) stejně jako český guláš s tím rozdílem, že papriku nasypete už na osmahnutou cibulku. Pozor, pokud se paprika spálí, zhořkne! Pak přidáte na kostičky nakrájené šťavnaté hovězí maso a dusíte do polo měkka. Vodu nebo lépe hovězí vývar přidávejte podle potřeby – ani moc ani málo. Pak přidejte brambory, rajčata, zelenou papriku a duste je spolu s masem. A až je maso téměř měkké, přisypte drobení a dolijte tolik vody nebo vývaru, kolik polévky chcete mít. Z koření budete potřebovat papriku (tu jasně červenou, maďarskou!) sůl, česnek a kmín. Ostatní je na vás.

Ještě k tomu drobení, aby váš guláš byl opravdu tradiční a maďarský: z mouky a jednoho vajíčka se špetkou soli uhnětete těsto. A z toho těsta palcem a ukazováčkem vyžmoulejte malé kuličky. Jako perličky. V polévce se uvaří během 10 minut.

A při vaření a vychutnávání polévky myslete třeba na široké pláně maďarské pusty a "gulyáse" s uhrančivýma očima :-).

Dobrou chuť!

Ingredience na pravý maďarský hovězí guláš

1 kg hovězího masa
80 g vepřového sádla
300 g cibule
20 g červené papriky
sůl, kmín, česnek
1 kg brambor
140 g zelené papriky, 60 g rajčat
drobení (perličky)