Severoindické pikantní smažené kuře s pískavicí

 
 Severoindické pikantní smažené kuře s pískavicí

Když otevřete kořenku s pískavicí, okouzlí vás nádherná vůně svěží trávy v kombinaci s vanilkou. Pískavice je též známá pod názvem fenugreek a také se jí říká řecké seno.

Tento název získala, protože Řekové používali pískavici i jako krmivo pro dobytek. Pískavice nevoněla jen v kuchyni a ve stáji, ale v dávných dobách měla i jiné, tehdy významné úlohy. Třeba Egypťané ji používali při mumifikaci a židovští obránci Jeruzaléma pískavici smíchali s vroucím olejem a s tímto lektvarem polili hradby svého města. Díky tomu byly kluzské a podařilo se jim tak odrazit útok během první židovsko-římské války.

V harémech na Blízkém východě ženy konzumovaly směs pražených semínek fenugreeku, cukru a olivového oleje, protože věřily, že jim zvýrazní svůdné křivky. Asi jim to i docela chutnalo, protože pískavice se používá jako náhrada javorového sirupu nebo vanilky.

Dnes ale přeci jen hlavní roli hraje pískavice při vaření a to především v indické kuchyni. Semínka pískavice se používají k ochucení karí, chutney, na marinády a samozřejmě do zeleniny a vegetariánských jídel. Často je také součástí orientálních sladkostí. V Indii se též pražená semínka používají jako náhrada kávy.

Severoindický recept na pikantní smažené kuře s pískavicí

 
Co budeme potřebovat pro čtyři porce?

 

Jak na to?

Nejprve pokrájíme kuřecí prsa na malé nudličky, které vložíme do velké mísy a důkladně je ochutíme kurkumou, koriandrem, černým pepřem, chilli kashmiri a solí. Mísu zakryjeme a maso uložíme na hodinu do chladničky.

Po hodině zahřejeme ve větší pánvi olej, ve kterém 3-4 minuty opražíme mletou hořčici, pískavici, římský kmín a cibuli pokrájenou na kousky. Vmícháme česnekovou a zázvorovou pastu a vaříme ještě 2 minuty. Pak přidáme kuřecí kousky a dva menší šálky vody. Vše promícháme, přikryjeme pokličkou a vaříme 20 až 25 minut. Poté vmícháme kokosové mléko a vaříme, dokud se téměř nevyvaří veškerá voda. Průběžně mícháme, aby se kuře nepřipeklo k pánvičce. Na závěr ještě přidáme limetkovou šťávu a vyvaříme zbytek tekutiny.

Jako přílohu můžeme servírovat rýži basmati nebo indické placky čapátí (chapati).