Chia semínka a co s nimi

 
 Chia semínka a co s nimi

Poznámka: Následující text je dle nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 zcenzurován, neboť o potravinách nesmí býti při prodeji uváděny žádná oficiálně Radou neschválená výživová a zdravotní tvrzení či snad dokonce uvádět, že některé koření a bylinky mají léčebné vlastnosti.

Chia semínka jsou u nás poměrně novinka a hodně lidí je nezná, ale jejich blahodárné účinky na ------- ---------- objevili již staří Aztékové, pro které to byla stejně důležitá plodina jako např. kukuřice.

Ve těchto drobounkých semínkách, která jsou v suchém stavu o trošičku větší než mák, je vysoký obsah ------------------------------, ------------ a ---------------. Navíc jsou velmi účinným -------------------, odbourávají hladinu škodlivého -----------------, jsou vhodné pro -------------, dodávají --------------při ---------- a --------------- námaze, odstraňují ---------- a ------------- ve ------------- a ------------ a dodávají -------------- a pomáhají při nárůstu ---------- ---------- Pro celiaky je dobrá zpráva, že neobsahují lepek.

Kromě toho jsou pomocníkem v boji proti vzniku ------------- ----------- a ------------, snižují --------- --------- a riziko ------ --------- ------------, stabilizují hladinu -------- - ------------ a chrání proti ------------------. Jelikož mají schopnost vázat na sebe vodu, napomáhají zavodňovat --------------------.

Tak si říkám, že jestli jsou účinky těch semínek opravdu tak fantastické, je to špatná zpráva pro majitele pohřebních ústavů :-).

Míša Schneedorferová

 

Dávkování Chia semínek

Denní doporučená dávka jsou dvě polévkové lžíce (15 g). Pokud vás čeká sportovní výkon nebo fyzická zátěž, dejte si 1 polévkovou lžíci půl hodiny před začátkem.

Protože samotná Chia semínka prakticky nemají chuť můžete je přidávat např. do jogurtu, salátu, ovesné kaše nebo ovocných a zeleninových šťáv. Samozřejmě je též můžete konzumovat přímo a jen zapít vodou. Další možností je semínka zalít vroucí vodou a nechat vychladnout. Až nabotnají, vložte je do lednice a průběžně je konzumujte. V lednici vydrží maximálně dva týdny.

 

Recept s Chia semínky: Ovocné pyré a Chia semínka

3 díly 100% džus (např. jablko, grep, pomeranč, multivitamín, mrkev, rajčatový džus, Aloe Vera) a 1 díl Chia semínek nabobtnalých z lednice. Smícháme dohromady a pijeme ze sklenice, nejlépe brčkem.